Najstariji košarkaški klub u Bosni i Hercegovini nastao je u Banjaluci 1947. godine i nazvan je KK Borac. U grad na Vrbasu proslavljeni fudbaler Aleksandar Mastela donio je kožnu košarkašku loptu i započeo banjalučku košarkašku priču. Iste godine izgrađeno je i prvo košarkaško igralište u blizini današnjeg Gradskog stadiona.
Priča je počela sredinom 1947. godine kada se u Banjaluku, sa kratkotrajnog kursa u Zemunu, vratio Aleksandar Mastela, jedan od najboljih fudbalera i fudbalskih trenera Banjaluke. Jedna kožna košarkaška lopta koju je donio okupila je grupu Banjalučana. Mastela im je objasnio kako se igra košarka, a jedan od tih učenika bio je kasnije proslavljeni košarkaš i trener Milan Tošić zvani Prle.
Budući da je Banjaluka iste godine dobila i košarkaško igralište, te 1947. KK Borac odigrao je i prve utakmice u istoriji. Prvu pobjedu ostvarili su nad KK Kreka. Vrijeme je prolazilo KK Borac je napredovao, pa je 26. februara 1951. proglašen za najbolju košarkašku organizaciju u BiH jer je ulagao u napredak košarke. Nakon godinu i po otvoren je Stadion sportskih igara u centru grada, na kojem je Borac igrao sve do izgradnje Sportske dvorane Borik 1974. godine. Senzacija je bila prva odigrana noćna košarkaška utakmica obilježena pobjedom Borca nad Mladim krilima.
Da se dobra košarka igrala u Banjaluci svjedoči i to da je Borac 1953. postao šampion BiH i polako ulazio u jugoslovensko košarkaško društvo. Borčevci su 1957. opet postali šampioni BiH, da bi 1962. konačno debitovali na košarkaškoj sceni. Prvu utakmicu u saveznim ligama Jugoslavije Borac je odigrao 22. aprila 1962. u Banjaluci protiv Proletera iz Zrenjanina izgubivši sa samo jedan razlike, dok je prvu pobjedu Borac upisao sedam dana kasnije u Zemunu protiv domaće Mladosti.
Jedna od istorijskih Borčevih pobjeda zapisana je 1962. na terenu banjalučke Gimnazije kada je savladao sarajevsku Bosnu. Ova pobjeda ušla je u istoriju jer je bila prva u kojoj je Borac postigao 100 i više poena, a 100. koš postigao je Kosta Vidović. Sedemdesete godine obilježila je igra Dragana Vukovića zvanog Skaka koji je u dugoj Borčevoj istoriji jedan od najboljih košarkaša.
Zlatna generacija košarkaša Borca do izražaja je došla devedesetih godina prošlog vijeka kada se Borac uspio vratiti među košarkašku elitu. Uporedo sa jugoslovenskim, održavana su i takmičenja u Republici Srpskoj. Tako je 1993. Borac po prvi put postao šampion Republike Srpske. Iduće 1994. godine rođen je Borac Nektar. Sve se odigralo 20. septembra te 1994, na sjednici Skupštine kluba, kada je saopšteno da je Banjalučka pivara prvi i glavni sponzor Košarkaškog kluba Borac, koji je uz naziv dodao i svim Banjalučanima dobro znano Nektar. Tako je u narodu i do današnjih dana ostalo to Borac Nektar kao obilježje za naše košarkaše, a u starim člancima dnevnog lista “Glas Srpske” Borčevci su nazivani “Pivari”. Ostao je zabilježen jedan članak pod naslovom “Pivari” za Ginisa jer su banjalučki kadeti savladali vršnjake iz Une iz Kozarske Dubice rezultatom 160:17.
Kraj devedesetih godina obilježile su zlatne generacije banjalučkih košarkaša koji su blistali na sceni Republike Srpske, a ta sjajna igra dovela je i do debitovanja u Evropi. Bio je 16. septembar 1998. kada je u dvorani Borik gostovao austrijski Montan iz Kapfenberga. Austrijanci su Banjaluku napustili poraženi, a u revanš utakmici odigranoj sedam dana kasnije u Austriji, sjajni Zoran Kukić, Saša Vuleta, Vasilj Ševo i ostali igrači zlatne Borčeve generacije nažalost poraženi su jednim košem razlike. U grupnoj fazi Kupa Radivoja Koraća 1998. Borac Nektar je snage odmjerio sa italijanskim Dukatom, turskim Tuborgom i hrvastskim Benstonom. Prvu pobjedu u grupnoj fazi evropskog takmičenja Borac je upisao iste sezone savladavši u Boriku ekipu Dukata iz Sijene.
KK Borac je tih godina imao prave zvijezde u svom timu. Za Borac su igrali domaći kvalitetni igrači zbog kojih su klinci počinjali da treniraju košarku što je bilo sjajno, jer je Banjaluka bila poznata kao grad rukometa i fudbala. Banjaluka ih je voljela i tih godina ipak, košarka je u sjenu stavila sve druge sportove, a predvodnik te zlatne košarkaške generacije bio je Zoran Kukić koji je dugo godina predvodio Borac. Tada se u Boriku za utakmice tražila karta više, a znalo se desiti da ispred dvorane bez karte ostane više stotina navijača. Tako su 4. novembra 1998. u Boriku banjalučki momci zaigrali protiv Benstona, što je bio prvi okršaj jedne srpske i hrvatske ekipe u gradu na Vrbasu nakon rata na prostoru bivše Jugoslavije. Borac je odnio pobjedu što je bila velika stvar u to vrijeme.
U Kupu Radivoja Koraća u ljeto 1999. u Banjaluci je odigrana najpoznatija revijalna utakmica u istoriji kluba. U gradu na Vrbasu gostovala je Grupa 7, organizacija koja je prikupljala novčana sredstava za pomoć djeci na prostoru bivše Jugoslavije, a osnovali su je Vlade Divac, Žarko Paspalj, Zoran Savić, Aleksandar Đorđević, Predrag Danilović, Dejan Bodiroga i Željko Rebrača. Dvorana Borik te ljetnje večeri bila je prepuna sa preko 6000 gledalaca i iako je Borac tada izgubio od Grupe 7 to je bilo manje važno. Grad je živio košarku sa velikanima.
Početkom 2000. Borčeva zlatna generacija nije stajala nego je izborila nastup u Kupu Rajmonda Saporte. Borac je nažalost izgubio u poljskoj od Anvila, a prvu pobjedu u ovom Kupu upisao je protiv finskog Luhata Lahhti. Osvajanjem trećeg mjesta Borac je izborio nastup u eliminacionoj fazi, u kojoj je koplja ukrstio sa kiparskim klubom Keo Keravnos. Banjalučani su pobijedlili Kiprane ali to nije bilo dovoljno za dalje takmičenje.
Danas košarkaši Borca igraju hrabro boreći se za uspjehe predvođeni Srđanom Gavrićem, Đorđem Topolovićem, Darkom Talićem i drugima. Naši košarkaši nastupali su prvi put u Drugoj Jadranskoj ligi u sezoni 2020/2021. Borac je u ovoj ligi takođe nastupio i u sezoni 2021/2022, te bio domaćin četvrtog po redu turnira na kojem su igrane utakmice od 8. do 10. kola. Domaće utakmice Borca u tri dana pratilo je preko 6.000 gledalaca. KK Borac je učešće u Drugoj Jadranskoj ligi nastavio i u naredne dvije sezone. U domaćem prvenstvu ,,crveno-plavi” već dvije godine uspijevaju doći do serije za državnog prvaka, što im nije pošlo za rukom od osnivanja Prve lige Bosne i Hercegovine.
Pobjede su uvijek proslavljane u dobroj atmosferi, a Nektar pivo je decenijama glavni napitak kojim se zdravi i slavi. Ova dugogodišnja saradnja KK Borca i Nektara dokaz je da su prava prijateljstva temelj uspjeha.